Chip Beads (2522202718Y4)
MULTI-LAYER CHIP BEAD
High Current
Suppression Components
Board Component
Printer Friendly Data Sheet
Check Stock
Part Number: 2522202718Y4
MULTI-LAYER CHIP BEAD
Chip Beads are available in standard, high and GHz signal speeds.
Packaging Options:
Recommended storage and operating temperature is -55ºC to +125ºC.
The suggested land patterns are in accordance to the latest revision of IPC-7351.
Weight: 0.38 (g)
Package Size: 2220 (5650)
| Dim | mm | mm tol | nominal inch | inch misc. |
| A | 3.20 | ±0.25 | 0.126 | _ |
| B | 5.08 | ±0.25 | 0.200 | _ |
| C | 5.59 | ±0.51 | 0.220 | _ |
| D | 0.76 | ±0.35 | 0.030 | _ |
| Land Patterns | ||||
| V | W | X | Y | Z |
| 3.00 (0.118”) | 6.10 (0.240”) | 5.60 (0.220”) | 3.10 (0.122”) | _ |
| Reel Information | ||||
| Tape Width mm | Pitch mm | Parts 7" Reel | Parts 13" Reel | Parts 14" Reel |
| 12 | 8 | - | 2000 | _ |
Chart Legend
+ Test frequency
| Typical Impedance (Ω) | |
| 50 MHz | 186 |
| 100 MHz+ | 270 +/-125% |
| 500 MHz | 350 |
| 1000 MHz+ | - |
| Electrical Properties | |
| Max DCR (Ω) | 0.035 |
| Max Current (mA) | 4000 |
The impedance values listed are typical values. The nominal impedance with a +/- 25% tolerance is specified for the + marked 100 MHz. Chip beads are measured for impedance on the HP 4291A and fixture HP 16192A.
Chip beads are 100% tested for impedance and dc resistance.
| Typical Impendance (Ω) | |
| 50 MHz | 185 |
| 100 MHz+ | 270 |
| 500 MHz | 350 |
| 1000 MHz+ | 240 |