Chip Beads (2522202718Y4)
Part Number: 2522202718Y4
MULTI-LAYER CHIP BEAD
Chip Beads are available in standard, high and GHz signal speeds.
Recommended Soldering Profile
Packaging Options:
The suggested land patterns are in accordance to the latest revision of IPC-7351.
Weight: 0.38 (g)
Package Size: 2220 (5650)
Dimmmmm tolnominal inchinch misc.
A3.20±0.250.126_
B5.08±0.250.200_
C5.59±0.510.220_
D0.76±0.350.030_
Land Patterns
VWXYZ
3.00
(0.118”)
6.10
(0.240”)
5.60
(0.220”)
3.10
(0.122”)
_
Reel Information
Tape Width mmPitch mmParts 7" ReelParts 13" ReelParts 14" Reel
Chart Legend
+ Test frequency
Typical Impedance (Ω)
50 MHz186
100 MHz+270 +/-125%
500 MHz350
1000 MHz+-
Electrical Properties
Max DCR
(Ω)
Max Current
(mA)
The impedance values listed are typical values. The nominal impedance with a +/- 25% tolerance is specified for the + marked 100 MHz. Chip beads are measured for impedance on the HP 4291A and fixture HP 16192A.
Chip beads are 100% tested for impedance and dc resistance.
Typical Impendance (Ω)
50 MHz185
100 MHz+270
500 MHz350
1000 MHz+240