38M5050AA0606(0000000000)
Part Number: 38M5050AA0606
Material GradeM5
Sheet Size60 x 60 mm
Ferrite Thickness0.5 mm
Total Thickness0.53 mm
Weight: (g)
Chart Legend
Dimmmmm tolnominal inchinch misc.
A_
Typical Shielding Effectiveness (dB): Test Method as noted –>  **, ***
PARTNUMBERMaterial1MHz**6.78MHz**13.56MHz**100MHz***300MHz***
38M5050AA0606M515.514.8148.75.1
** Shielding Effectiveness (SE) at 1 -50MHz : measured using IEC 6233-2 Rde Inter Decoupling Ratio method  (loop to loop distance= 6mm).
*** Shielding Effectiveness (SE) at 100MHz+ : measured using IEC 6233-2 Rrs Radiation Suppression Ratio method  (50-ohm Microstripline).
This method is meaningful as a measure of shielding for radiated emissions of “antennas”.
Equipment Used:
E5072A Vector Network Analyzer (30kHz – 8.5 GHz)
HP4291A RF Impedance/Material Analyzer (1MHz-3GHz)
E4991A with 16453A Dielectric Test Fixture
HP4284A for Temperature testing
25mm diameter slotted loop antennas