Chip Beads (2512065007Y0)Part Number: 2512065007Y0
MULTI-LAYER CHIP BEAD
Chip Beads are available in standard, high and GHz signal speeds.
Packaging Options:
The suggested land patterns are in accordance to the latest revision of IPC-7351.
Weight: 0.03 (g)
Package Size: 1206 (3216)
| Dim | mm | mm tol | nominal inch | inch misc. |
| A | 1.1 | ±0.20 | 0.043 | _ |
| B | 1.6 | ±0.20 | 0.063 | _ |
| C | 3.2 | ±0.20 | 0.126 | _ |
| D | 0.7 | ±0.30 | 0.028 | _ |
| Land Patterns | ||||
| V | W | X | Y | Z |
| 1.20 (0.047”) | 2.80 (0.110”) | 1.80 (0.071”) | 1.60 (0.063”) | _ |
| Reel Information | ||||
| Tape Width mm | Pitch mm | Parts 7" Reel | Parts 13" Reel | Parts 14" Reel |
| 8 | 4 | 3000 | 10000 | _ |
Chart Legend
+ Test frequency
| Typical Impedance (Ω) | |
| 50 MHz | 38 |
| 100 MHz+ | 50 ±25% |
| 500 MHz | 72 |
| 1000 MHz+ | - |
| Electrical Properties | |
| Max DCR (Ω) | 0.15 |
| Max Current (mA) | 800 |
The impedance values listed are typical values. The nominal impedance with a +/- 25% tolerance is specified for the + marked 100 MHz. Chip beads are measured for impedance on the HP 4291A and fixture HP 16192A.
Chip beads are 100% tested for impedance and dc resistance.
| Typical Impendance (Ω) | |
| 50 MHz | 38 |
| 100 MHz+ | 50 ±25% |
| 500 MHz | 68 |
| 1000 MHz+ | – |