Chip Beads (2508055007Y0)Part Number: 2508055007Y0
MULTI-LAYER CHIP BEAD
Chip Beads are available in standard, high and GHz signal speeds.
Packaging Options:
The suggested land patterns are in accordance to the latest revision of IPC-7351.
Weight: 0.01 (g)
Package Size: 0805 (2012)
| Dim | mm | mm tol | nominal inch | inch misc. |
| A | 0.9 | ±0.20 | 0.035 | _ |
| B | 1.25 | ±0.20 | 0.049 | _ |
| C | 2 | ±0.20 | 0.079 | _ |
| D | 0.5 | ±0.30 | 0.02 | _ |
| Land Patterns | ||||
| V | W | X | Y | Z |
| 0.60 (0.024”) | 1.90 (0.075”) | 1.50 (0.059”) | 1.30 (0.051”) | _ |
| Reel Information | ||||
| Tape Width mm | Pitch mm | Parts 7" Reel | Parts 13" Reel | Parts 14" Reel |
| 8 | 4 | 4000 | 10000 | _ |
Chart Legend
+ Test frequency
| Typical Impedance (Ω) | |
| 50 MHz | 35 |
| 100 MHz+ | 50 ±25% |
| 500 MHz | 69.5 |
| 1000 MHz+ | - |
| Electrical Properties | |
| Max DCR (Ω) | 0.15 |
| Max Current (mA) | 300 |
The impedance values listed are typical values. The nominal impedance with a +/- 25% tolerance is specified for the + marked 100 MHz. Chip beads are measured for impedance on the HP 4291A and fixture HP 16192A.
Chip beads are 100% tested for impedance and dc resistance.
| Typical Impendance (Ω) | |
| 50 MHz | 36 |
| 100 MHz+ | 50 ±25% |
| 500 MHz | 73 |
| 1000 MHz+ | – |