Chip Beads (2504021007Y0)
Part Number: 2504021007Y0
MULTI-LAYER CHIP BEAD
Chip Beads are available in standard, high and GHz signal speeds.
Packaging Options:
The suggested land patterns are in accordance to the latest revision of IPC-7351.
Weight: 0.002 (g)
Package Size: 0402 (1005)
Dimmmmm tolnominal inchinch misc.
A0.5±0.050.02_
B0.5±0.050.02_
C1±0.050.04_
D0.25±0.150.01_
Land Patterns
VWXYZ
0.40
(0.016”)
1.30
(0.051”)
0.70
(0.028”)
0.90
(0.035”)
_
Reel Information
Tape Width mmPitch mmParts 7" ReelParts 13" ReelParts 14" Reel
Chart Legend
+ Test frequency
Typical Impedance (Ω)
50 MHz6.9
100 MHz+10 ±25%
500 MHz16
1000 MHz+-
Electrical Properties
Max DCR
(Ω)
0.05
Max Current
(mA)
500
The impedance values listed are typical values. The nominal impedance with a +/- 25% tolerance is specified for the + marked 100 MHz. Chip beads are measured for impedance on the HP 4291A and fixture HP 16192A.
Chip beads are 100% tested for impedance and dc resistance.
Typical Impendance (Ω)
50 MHz8
100 MHz+10 ±25%
500 MHz13
1000 MHz+