38M5020AA1212(0000000000)
Part Number: 38M5020AA1212
| Material Grade | M5 |
| Sheet Size | 120 x 120 mm |
| Ferrite Thickness | 0.2 mm |
| Total Thickness | 0.23 mm |
Weight: (g)
Chart Legend
| Dim | mm | mm tol | nominal inch | inch misc. |
| A | _ |
| Typical Shielding Effectiveness (dB): Test Method as noted –> **, *** | |||||||
| PARTNUMBER | Material | 1MHz** | 6.78MHz** | 13.56MHz** | 100MHz*** | 300MHz*** | |
| 38M5020AA1212 | M5 | 11 | 11.2 | 9.9 | 5.1 | 2.5 | |
| ** Shielding Effectiveness (SE) at 1 -50MHz : measured using IEC 6233-2 Rde Inter Decoupling Ratio method (loop to loop distance= 6mm). | |
| *** Shielding Effectiveness (SE) at 100MHz+ : measured using IEC 6233-2 Rrs Radiation Suppression Ratio method (50-ohm Microstripline). | |
| This method is meaningful as a measure of shielding for radiated emissions of “antennas”. | |
Equipment Used:
E5072A Vector Network Analyzer (30kHz – 8.5 GHz)
HP4291A RF Impedance/Material Analyzer (1MHz-3GHz)
E4991A with 16453A Dielectric Test Fixture
HP4284A for Temperature testing
25mm diameter slotted loop antennas
50-ohm Micro-Stripline Test Fixture
Ferrite Material Constants
Specific Heat
0.25 cal/g/°C
Thermal Conductivity
3.5 - 4.5 mW/cm-°C